cztery piętra tam i z powrotem

Ten od teledysku wylądował pod lodówką. 
Trochę się tego spodziewał i trochę obawiał. Znoszenie stołów, wersalek i segmentów – nawet tych wymagających z lekka akrobatycznych wymian na półpiętrach – nie było czymś mrożącym mu krew w żyłach. Nawet pralkę dało się znieść. Ale lodówka – o, to co innego.
No, ale skoro zgodził się pomóc Ojcu w przeprowadzce, nie było wyjścia. Uginał się więc pod lodówką i w towarzystwie trzech innych niewprawnych tragarzy targał ją z czwartego piętra. Mięśnie uśmiechały się sarkastycznie obiecując im wszystkim zakwasy następnego dnia.
A kiedy wreszcie znieśli już lodówkę i cudem jakimś zatargali ją do nowego mieszkania Ojcu sto metrów dalej, odetchnęli z ulgą, otarli pot z czół i szczęśliwi, że najgorsze mają już za sobą ruszyli po inne gramoty. Po drodze przekonywali się, że wcale to a wcale nie nie przejmują się jutrzejszymi zakwasami.
Jak to często bywa, rozmowa zeszła na krewnych i znajomych. I nagle jeden z szwagrów Ojcu powiedział:
– Brat Asi to teraz będzie miał dobrze.
– Brat Asi! – zawołał Ojcu. – Brat Asi! Nigdy nikt tak mnie jeszcze nie nazwał.
– Egocentryk! – roześmiał się drugi szwagier.
Ale i Ten od teledysku – nie po raz pierwszy przecież – uświadomił sobie, że i on czasem bywa kimś innym, niż sobą – bywa czyimś bratem, czyimś synem, czyimś facetem, czyimś byłym… Jakby ktoś zawłaszczał go sobie, jak on zwykle zawłaszcza sobie innych. I dumał tak nad swoim zwyczajnym egocentryzmem i o tym, że nikt nigdy nie należy w pełni do siebie aż nagle okazało się, że siedzi z innymi przy pizzach a córka Ojcu prosi go o ketchup.
– Chcesz pikantny, czy łagodny? – zapytał.
– Łagodny jak baran boży – odpowiedziała z bezpretensjonalnym wdziękiem właściwym pięciolatkom. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s