inaczej

Mężczyzna, który nie został dziadkiem Tego od teledysku nosił imię Antoni. Wybory sztabów i komisji rekrutacyjnych wcieliły go do Armii Poznań. Być może specjaliści do wojskowości II Rzeczpospolitej byliby w stanie wyjaśnić jak mieszkaniec Lwowa znalazł się tam, gdzie się znalazł. Ja nie mam o tym pojęcia, a i Ten od teledysku przyłapuje się czasem na myśli, że niewiele wie i niewiele pytał o Antoniego. Faceta, którego nazwisko jego babcia, Aniela, nosiła do końca życia i które w końcu zapisano na krzyżu zatkniętym w jej grób. Podobno był przystojny. Zachowało się zdjęcie ze ślubu i Ruda zobaczywszy je prawie pisnęła z zachwytu. Wrodzona skłonność Rudej do starszych facetów mogła tu oczywiście zrobić swoje, zresztą poglądy estetyczne kobiet chadzają niekiedy dziwnymi ścieżkami. Ten od teledysku sądzi jednak, że Aniela zgodziłaby się z Rudą (choć biorąc pod uwagę kolejność w czasie, to raczej Ruda zgodziła się z Anielą).
To był chyba czas pomieszania strachu i nadziei. Na pewno czas krwawego chaosu i całej tej nadpowszedniej ciemności jaką niesie każda wojna. Musiały się zdarzać akty tchórzostwa i łajdactwa, tak jak zdarzały się momenty chwały. Ścieżka poprzez nie zaprowadziła Antoniego pod Bzurę, gdzie pozostał już na zawsze. Jego ciała nigdy nie odnaleziono, a w każdym razie nie zidentyfikowano. Może więc spoczywa w jakiejś zbiorowej mogile, a może musiały zaopiekować się nim mchy i ziemia. 
Więc jeśli mógłbym coś napisać o tej wojnie, w której nie brałem przecież udziału i która wydarzyła się tak bardzo dawno temu, a która wciąż jest tak bardzo obecna, to musiałby to być chyba jakiś obrazek Antoniego i Anieli. Ale nie poznałem nigdy Antoniego, lwowskiego przystojniaka. 
Wojna pozostanie więc w obrazie Anieli, która nigdy już nie zmieniła nazwiska, choć przecież spotkała potem dziadka Tego od teledysku, kolejnego Lwowiaka szukającego sobie nowego miejsca na Ziemi.
Ta wierność nazwisku, pamięć o mężczyźnie oficjalnie uznanym za zaginionego, ukazuje jak bardzo pękł świat dawno temu, pierwszego września. To nie tak miało być i dla niektórych do końca nie było. Aniela na zawsze pozostała w strzępach rzeczywistości, którą jej wydarto i nic nigdy nie naprawi jej daremnego oczekiwania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s