odrobina zdrowej paranoi

Wróble, skubańcy, łypią spode łbów, poruszają się wyłącznie lotem lub podskokami, dzioby mają tak małe, że budzą sympatię u wszystkich, oprócz kotów.

Wróble, skubańcy, świergoczą. Wsłuchując się w ten świergot, można dojść do wniosku, że nie różni się on wiele od fragmentów programów komputerowych, nadawanych niegdyś przez Rozgłośnię Harcerską, lub odtwarzanych na magnetofonach Kasprzak. Czy ktoś kiedyś próbował załadować wróbli świergot do komputera?

Wróble, skubańcy, są wszędzie, wszystko widzą i wszędzie się wkręcą. Zaglądają nam do mieszkań, samochodów, notatek. Słuchają rozmów w parkach skubiąc okruszyny chleba.

Wróble, skubańcy, potrafią zdobyć sobie sympatię, wyłudzić poczęstunek. A prawie ich nie widać, chyba, że zechcą się pokazać.

Ten od teledysku pamięta jak, w pewien upalny wtorek, siedział na dworcu w Toruniu, jadł zakupioną tam drożdżówkę, a jej okruszynami dokarmiał młodą wróblicę podskakującą przed nim znacząco, a bezczelnie. Odbiegała z każdym poczęstunkiem do młodocianego wróbelka, któremu nie starczało na śmiałości. Młodociany czekał na nią o kilka wróblich skoków od nogi Tego od teledysku i łypał niecierpliwie. Milczał jednak, co u wróbli nietypowe.

I ani do głowy nie przyszło wtedy, Temu od teledysku, że wróble wcale nie muszą być tak niewinne, jak powszechnie się uważa. Że okruszki przyjmują tylko dla niepoznaki, w rzeczywistości skrzętnie zbierając i gromadząc informacje, które kiedyś pozwolą im zapanować nad światem.

A przecież nie są same.

Gdy Ten od teledysku obudził się tego wtorku, pierwszym, co dostrzegł, był gołąb przyglądający mu się uważnie z parapetu.

Gołąb, skubaniec, wlazł Temu od teledysku do mieszkania i gapił się na niego. Może przez całą noc?

– Zżerasz moje sny, łajdaku – wymamrotał Ten od teledysku.

Gołąb uciekł w popłochu.

Teraz, kiedy Ten od teledysku o tym myśli, dochodzi do wniosku, że ptaki, skubańcy, planowały to od czasu, kiedy były tyranozaurami i zrozumiały, że czasy się zmieniają i nadchodzi era ssaków.

Czekają.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s